poniedziałek, 20 lutego 2017

Herbert a Szymborska



Zbigniew Herbert jest poetą, który często inspirował się antycznymi dziełami. W jego utworach możemy dostrzec wiele odniesień do mitologicznych postaci, oraz dostrzeganie związku między antykiem a współczesnością.
Utwór Zbigniewa Herberta pt. „Dlaczego klasycy” jest odpowiedzią na tytułowe pytanie. W pierwszej części utworu autor nawiązuje do dzieła Tucydydesa, „Wojna peloponeska”, w którym opowiada o nieudanej podróży do Amfipolis. Spóźnił się on z odsieczą, dlatego Brazydas, spartański dowódca, zgarnął ateńską kolonię. Tukidydes został wygnany z rodzinnego miasta, co w tamtych czasach było wielką hańbą. W drugiej części utworu Herbert opisuje jak dzisiaj wygląda los przegranych po dwóch wojnach światowych. Dowódcy i generałowie, by uniknąć odpowiedzialności za porażkę i swoje czyny zrzucają winę na niewinnych podwładnych. Tucydydes przyznaje się do swojej porażki, niesprzyjających warunków, które mu towarzyszyły. W ten sposób Herbert ukazuje nam, że klasyka powinna być wzorcem. W tym przypadku dla zbrodniarzy, Tucydydes powinien być autorytetem, ponieważ nie obwiniał nikogo za swoje czyny i z godnością przyznał się do klęski. Trzecia część utworu jest odniesieniem do ogólnego pojęcia sztuki. Autor zauważa, że sztuka nie powinna być cierpieniami i użalaniem się innych nad własnym losem, lecz powinna nieść prawdziwy przekaz, nieważne czy są to dobre wieści, czy też złe.
Utwór Wisławy Szymborskiej pt. „Klasyk” mówi o codzienności. Na początku dzieła autorka mówi o śmierci muzyka, po którym zostanie muzyka. Jego dzieło zostanie na dłużej, lecz on kiedyś umrze. Wszystkie przedmioty muzyka, jakie Szymborska opisuje w wierszu pójdą w niepamięć, nikt nie będzie pamiętał o tym, lecz sztuka zostanie z nami na zawsze. Dzieła zmarłego artysty nie zginą. Klasyka jest inspiracją wielu współczesnych artystów. To właśnie na jej podstawie bazują zwyczajne osoby.
W obu wierszach inspiracją jest klasyka. Dla Herberta jest to hołd ku ludziom, którzy oddali życie za kraj, którzy potrafili przyznać się do błędu, co świadczyło o odwadze dowódców. U Szymborskiej jednak inspiracją są klasycy, ludzie, którzy zasłynęli w sztuce. To klasyka pozostanie z nami na wieki, coś uniwersalnego, a nie banalnego jak współczesne dzieła sztuki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz